Péče o šperky s kameny

Jak pečovat o šperky s kameny?

Péče o šperky s drahými kameny je velmi důležitá, aby šperky dlouho a dobře sloužily. Je lepší správnou péčí šperky s kameny chránit než poté řešit vypadnutí kamene. Pokud nosíte šperky s kameny, je třeba dodržovat některé zásady:

  • Prstýnek a náramek s drahým kamenem sundávejte před jakoukoliv činností, při které se kámen může zašpinit či jinak poškodit, např. práce na zahrádce, stěhování apod.
  • Prsten a náramek s drahým kamenem nevystavujte vodě, neboť drahý kámen ve šperku by v něm mohl být vlepený, proto si sundavše prstýnek před mytím rukou, náramek i prstýnek při uklízení či mytí nádobí.
  • Náušnice s drahými kameny taktéž raději nevystavujte působením vody, například při koupání
  • Drahé kameny a konkrétně drahé kameny a šperky nevystavujte přílišnému působení slunečního záření, neboť některé šperky mohou při dlouhodobému vystavení slunečních paprsků ztrácet barvu a blednout.

prsten s kamenem

Šperky a kameny je třeba chránit před poškozením, než pak plakat nad vypadnutým kamenem. Na obrázku stříbrný prstýnek s měsíčním kamenem.

Jak čistit šperky s kameny?

Šperky s kameny jsou většinou zasazeny do drahých kovů a tento kov je třeba vyčistit. Šperky s drahými kameny nedávejte do domácích ultrazvukových čističek či tekutých čističek na drahé kovy, které by mohli změnit vlastnosti drahého kamene, jako je barva či struktura. Drahý kov, například stříbro čistíme nejlépe vatou určenou na stříbro (nejznámější je vata Auron, kterou běžně seženete v drogerii za cca 25Kč), poté celý šperk otřete suchým a čistým hadříkem.

Co se týče esoterického vyčistění šperků s drahými kameny, doporučujeme šperky s kameny položit na křišťálovou drúzu, která drahý kámen vyčistí a zároveň nabije novou čistou energií. Křišťálovou drúzu po tomto čistění opláchněte vodou a nechte nabít na slunečním světle, například na okně.