Šperky zpracování

Drahé kameny a šperky – zpracování

Šperky z drahých kamenů jsou krásné, ovšem než vznikne takovýto šperk, musí projít nejen kámen, ale samotný šperk dlouhou cestu. Kámen na šperk musí nejprve projít dlouhou cestou zpracování, tedy rukama šikovného brusiče kamenů, který dle různých faktorů určí, jak kámen zpracuje. Faktory, které ovlivňují, jak výsledný drahý kámen na šperk bude vypadat, jsou:

  • štěpnosti kamene – štěpnost ovlivňuje pevnost kamene
  • krystaličnost – u kamene zpracovaného na šperk je důležité to, zda drahý kámen tvoří krystaly či nikoli a jak je barva v kameni zpracovávaného na šperky v krystalu rozložena
  • tvrdost kamene – tvrdost u kamenů je důležitá, u měkkých kamenů není vhodné brousit do diamantových brusů, neboť by se jednotlivé plošky postupně ohladily
  • optické efekty například adularizace u měsíčního kamene či tygřího oka

přívěsek měsíční kámen šperky

Šperky z kamenů – stříbrný přívěsek s měsíčním kamenem ukazuje krásu drahého kamene a šikovné zpracování kamene do šperku

Drahé kameny – výbrusy

Drahé kameny na šperky se tedy musí porovnat dle předchozích faktorů, než se samotné drahé kameny začnou zpracovávat. Teprve poté se zvolí brus drahého kamene a způsob zasazení kamene do šperku. Existuje spousty tvarových výbrusů kamenů do šperků, my vám představíme ty nejzákladnější z nich.

Drahokam výbrusy
jsou jedny z nejoblíbenějších a také nejsložitějších zpracování drahého kamene. Drahý kámen se brousí ručně a záleží na šikovnosti brusiče kamenů, aby drahokam ve šperku zářil, U drahokamového brusu záleží na správných poměrech jednotlivých částí vybroušeného drahokamu, aby kamenem správně procházely parsky světla. Vybroušené drahokamy se do šperku zasazují do drahých kovů buď jednoduchým úchytem na několika částech, nebo obrubou z drahého kovu.

šperky drahokamy

Drahokamy a šperky – disten nebo také jinak zvaný Kyanit je velmi podobný několikanásobně dražšímu safíru. Kámen ve šperku je vybroušen do drahokamového brusu a je jednoduše uchycen do stříbra tak, aby drahokamem mohlo procházet co nejvíce světla.

Čočkové výbrusy
jsou vybroušené do oválného tvaru s hladkým povrchem. Tyto brusy se velmi často používají na broušení polodrahokamů, či kamenů vytvářející různé optické efekty, například měsíční kámen, tygří oko či rubín, který se velmi často zpracovává na šperky. Šperky z drahých kamenů ve tvaru muglí jsou velmi oblíbené, neboť jsou o něco levnější než šperky s drahokamy vybroušené do diamantového brusu.

přívěsek labradorit kameny šperky

Šperky s kameny – stříbrný přívěsek s labradoritem, který je vybroušený d hladké oválné mugle. Tento brus dává vyniknout labradorizaci, tedy optickému efektu tohoto drahého kamene, která teprve vynikne ve šperku.